Medlemsbrev juni 2010

Föreningens medlemmar har nyligen fått ett informationsbrev från styrelsen i sina bredlådor. Du kan läsa samma text här.

Lägenhetsnummer

Ni har fått ert nya lägenhetsnummer enligt Lantmäteriets bestämmelser om nytt lägenhetsregister. Det finns också anslaget på tavlan i trapphuset. OBS! Det nya numret kommer inte att användas i föreningens lägenhetsförteckning och i samband med överlåtelser, pantsättningar, avgiftshantering m.m..

Källarförråden

Vi måste göra en inventering av källarförråden så att vi vet vilket förråd som hör till respektive lägenhet. Vi behöver veta detta i händelse av inbrott, skadegörelse, vattenläckor mm då vi snabbt behöver komma i kontakt med respektive innehavare. Vi ber er därför omedelbart att skriva ert lägenhetsnummer (det som står på er lägenhetsdörr – inte ovanstående) på den bit maskeringstejp som finns på förråden.

Vi passar också på att påminna om att det är förbjudet att ställa saker (skräp som ska kastas) i källargångarna enligt brandmyndighetens föreskrifter. Använd grovsoprummet, där vi framöver ska försöka organisera hanteringen på ett bättre sätt.

Cyklar

Vänligen parkera era cyklar i och bredvid cykelstallet som finns på innergården och inte mot staketet på framsidan av huset. Vi ber er att senast den 11/6 tydligt märka era cyklar med namn så att vi kan forsla bort de ”vrak” som finns kvar för att få bättre plats. Vi kommer snarast att skaffa ett cykelställ till på gården.

Tvättstugan

Vi påminner återigen om att det är var och ens skyldighet att städa efter sig i tvättstugan samt att följa de anvisningar som finns anslagna på insidan av dörren till tvättstugan. Alltså, lämna tvättstugan i det skick du vill finna den när du själv ska tvätta!

Ni som inte har något tvättlås  ombedes snarast införskaffa ett med ert lägenhetsnummer på. Lås kan köpas i låsbutiker, bla hos Södermalms Lås i hörnet Götgatan/Katarina Bangata mitt emot Skrapan.

Balkonger

Det finns önskemål om balkonger och det har utsetts en grupp som kommer att driva frågan. En intresseanmälan bifogas till de lägenheter mot gården där bygglov kan erhållas.

Trivsel

Vi har fattat beslut om att köpa in lite växter till framsidan och på innegården vid uteplatsen vilket kommer att åtgärdas snarast.

Innegården och ytan framför entrén har nyligen städats så vänligen kasta inte fimpar och annat skräp där!

Om ni tänker grilla på gården så tänk på brandfaran, ställ inte grillen på trädäcket och ha vatten i beredskap ifall något skulle hända. Vänligen städa och torka av bord och stolar efter er när ni använt uteplatsen!

Hemsida

Vi hänvisar till www.nyaplogen12.se, där finns information, gemensamma regler, blanketter etc.

Trevlig sommar!

Lägenhetsnummer  …………………………

Detta är ert nya lägenhetsnummer enligt Lantmäteriets bestämmelser om nytt lägenhetsregister. Det finns också anslaget på tavlan i trapphuset. OBS! Det nya numret kommer inte att användas i föreningens lägenhetsförteckning och i samband med överlåtelser, pantsättningar, avgiftshantering mm.

Källarförråden

Vi måste göra en inventering av källarförråden så att vi vet vilket förråd som hör till respektive lägenhet. Vi behöver veta detta i händelse av inbrott, skadegörelse, vattenläckor mm då vi snabbt behöver komma i kontakt med respektive innehavare. Vi ber er därför omedelbart att skriva ert lägenhetsnummer (det som står på er lägenhetsdörr – inte ovanstående) på den bit maskeringstejp som finns på förråden.

Vi passar också på att påminna om att det är förbjudet att ställa saker (skräp som ska kastas) i källargångarna enligt brandmyndighetens föreskrifter. Använd grovsoprummet, där vi framöver ska försöka organisera hanteringen på ett bättre sätt.

Cyklar

Vänligen parkera era cyklar i och bredvid cykelstallet som finns på innergården och inte mot staketet på framsidan av huset. Vi ber er att senast den 11/6 tydligt märka era cyklar med namn så att vi kan forsla bort de ”vrak” som finns kvar för att få bättre plats. Vi kommer snarast att skaffa ett cykelställ till på gården.

Tvättstugan

Vi påminner återigen om att det är var och ens skyldighet att städa efter sig i tvättstugan samt att följa de anvisningar som finns anslagna på insidan av dörren till tvättstugan. Alltså, lämna tvättstugan i det skick du vill finna den när du själv ska tvätta!

Ni som inte har något tvättlås  ombedes snarast införskaffa ett med ert lägenhetsnummer på. Lås kan köpas i låsbutiker, bla hos Södermalms Lås i hörnet Götgatan/Katarina Bangata mitt emot Skrapan.

Balkonger

Det finns önskemål om balkonger och det har utsetts en grupp som kommer att driva frågan. En intresseanmälan bifogas till de lägenheter mot gården där bygglov kan erhållas.

Trivsel

Vi har fattat beslut om att köpa in lite växter till framsidan och på innegården vid uteplatsen vilket kommer att åtgärdas snarast.

Innegården och ytan framför entrén har nyligen städats så vänligen kasta inte fimpar och annat skräp där!

Om ni tänker grilla på gården så tänk på brandfaran, ställ inte grillen på trädäcket och ha vatten i beredskap ifall något skulle hända. Vänligen städa och torka av bord och stolar efter er när ni använt uteplatsen!

Hemsida

Vi hänvisar till www.nyaplogen12.se, där finns information, gemensamma regler, blanketter etc.

Trevlig sommar!

Styrelsen

Du kan följa svar på detta inlägg via RSS 2.0-flödet. Du kan hoppa ner till slutet på sidan för att lämna en kommentar. Pingning är inte tillåten för tillfället.

Lämna ett svar

Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.